Miło nam poinformować, że nasza nauczycielka dr n.chem. Karolina Wójciuk otrzymała tytuł: Innowacyjny nauczyciel, w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez MSCDN. Temat realizowanej innowacji: Nauczanie przedmiotów przyrodniczych przyjazne mózgowi, czyli neurodydaktyka w praktyce.
Obowiązujący system edukacyjny powstał, gdy nie było możliwości badania i obrazowania procesu uczenia się. Obecnie w nauczaniu przedmiotowym bardzo ważne okazały się dziedziny: neurobiologia i neuropsychologia. Dzięki tym dyscyplinom wiadomo, które procesy wpływają pozytywnie, a które negatywnie na proces uczenia się.
Już w 2003 roku Manfred Spitzer napisał „Mózg ucznia, to miejsce pracy nauczyciela” (Spitzer 2003). Mózg ludzki jest organem bardzo egoistycznym, zapamiętuje te informacje, które były najważniejsze z subiektywnego punktu widzenia. Mózg ucznia zapamięta zatem wszystko co jest intrygujące, nowe poznawczo oraz przydatne (Żylińska 2013). Zostanie zapisane to w pamięci zupełnie bezświadomie. Zatem efektywne nauczanie powinno być oparte na tym, co robi uczeń, a nie na samym procesie nauczania i kompetencjach nauczyciela.
Cel innowacji: Kształtowanie motywacji wewnętrznej uczniów, poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań dydaktycznych
Realizacja innowacji polegała na połączenue zasad neurodydaktyki z cyklem Kolba oraz wykorzystaniem metody eduStacji (innowacja 2020 educarium).
Efekty realizacji innowacji:
Zrealizowanych ok. 30 scenariuszy, gdzie uczeń jest odkrywcą i twórcą teorii nauk przyrodniczych.
Uczniowie uzyskali wyższe wyniki w rozwiązywaniu zadań testowych wykorzystujących doświadczenie. Nie było konieczności powtarzania w domu poznanego materiału. Wzrosła u uczniów motywacja wewnętrzna. Wprowadzenie powyższej innowacji zniwelowało niechęć i strach przed przedmiotami ścisłymi.
P. K. Wójciuk, była również gościnnie zaproszona jako prelegent na Czwarte Międzynarodowe Forum Nowatorstwa Pedagogicznego organizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, które odbyło się 17 listopada 2022r. w Pułtusku