Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej dla Kulturalnego Lelewela (2018)
W dniu 24.10.2018 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Jesteśmy zaszczyceni faktem, że wśród warszawskich liceów kapituła przyznała pierwsze miejsce projektowi Kulturalny Lelewel. Miło nam, że osoby, które na co dzień zajmują się kulturą i edukacją kulturalną doceniły nasz projekt za jego walory właśnie w tym zakresie.
Pragniemy, jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Koordynator i Autorka Kulturalnego Lelewela
Bartosz Karaśkiewicz
Ula Królik
Link do zdjęć uroczystości:
Strona Kulturalny Lelewel na Facebooku:
https://www.facebook.com/kulturalnylelewel/
Kulturalne urodziny Lelewela w 2018 roku
Patron bielańskiego liceum przy ul. Kiwerskiej, Joachim Lelewel z pewnością byłby dumny z obchodów jego 232. urodzin, które przypadają na 22. dzień Marca. Wieloletnią tradycją szkoły było organizowanie Tygodnia Kultury Młodzieżowej, a sam jubileusz obchodzony był w trakcie wieczornej gali.
Wszystko jednak nabrało znacznie większego rozmachu po tym jak uczennica (wtedy pierwszej klasy XLI LO) Ula Królik napisała projekt w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Po spełnieniu wszelkich formalności projekt został poddany głosowaniu i zwyciężył. To była świetna wiadomość nie tylko dla uczniów Lelewela, ale również dla okolicznych mieszkańców. Projekt pod nazwą Kulturalny Lelewel miał być bowiem ciągiem rozmaitych wydarzeń skierowanych do wyżej wymienionych.
Kulturalny Lelewel rozpoczął się w Poniedziałek 19.03. ceremonią otwarcia, którą swoją obecnością uświetnili zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany – pani Magdalena Lerczak i pan Grzegorz Pietruczuk. O 09:30 rozpoczęła się część warsztatowa. Przeprowadzonych zostało w sumie 36 warsztatów z bardzo różnych dziedzin (historia, podróże, biologia, gwara warszawska, media, marketing, kuchnia, improwizacja i inne). Warto wymienić tak znakomitych prowadzących jak dr Paweł Boguszewski z Instytutu Nenckiego, red. Joannę Szyndler – redaktor naczelną magazynu Podróże, pana Bartka Jędrzejaka – prezentera TVN, Piotra Barańskiego – coachca i członka zespołu teatru improwizowanego Bez Klepki. Gośmi honorowymi tego dnia byli zaprzyjaźnieni uczniowie Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie. Podczas kolejnej wizyty w Lelewelu zaznajamiali uczniów z podstawami języka migowego. Oprócz gości 'zewnętrznych' Lelewela odwiedzili absolwenci, ale na uwagę zasługuje fakt, że uczeń klasy 3b LO - Paweł Krawczyk zgodził się opowiedzieć o swoich (licznych) sukcesach pływackich i o tym jak zdał amerykańska maturę i dostał się na uczelnię w USA jeszcze przed przystąpieniem do polskiego egzaminu dojrzałości. Rozmowę przeprowadziły jego koleżanki (Monika Miernik i Ania Onisk) z klasy i spotkała się ona z dużym zaciekawieniem.
Na niwie artystycznej też wydarzyło się sporo - za najciekawsze wydarzenie z pewnością można uznać wykonanie własnej piosenki Ingii Molesztak z Marią Piotrowską. Uczennice zdecydowały się na współpracę, która zaowocowała czymś wyjątkowym. Utwór przypadł do gustu słuchaczom na ceremonii otwarcia, ale tez dzień później na koncercie pt. Kulturalnie.
W poniedziałkowe popołudnie odbyło się również spotkanie sąsiedzkie, na którym mistrz kuchni pan Richter opowiadał o alternatywnych formach sushi, a potem uczestnicy mieli możliwość przyrządzenia potraw samodzielnie. Na chętnych czekał kącik zdrowia, gdzie można było uzyskać porad medycznych, dokonać podstawowych pomiarów i wyliczyć BMI.
Wieczór należał do teatru improwizowanego Bez Klepki. Dla osób niezaznajomionych z takim rodzajem rozrywki było to z pewnością wydarzenie, które zostanie w ich pamięci na długo. Artyści praktycznie od początku wciągnęli publiczność do wspólnej zabawy. Większość improwizacji opierała się na fragmentach zdań przygotowanych przez osoby na sali, co dodawało poczucie współtworzenia tego spektaklu. Oprócz scenek sąsiedzkich, odbyła się randka w ciemno, ręce i poeta z tłumaczeniem. Każda z tych form spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność.
We wtorek XLI Liceum odwiedzili - wicemistrz świata w szybownictwie - pan Michał Klimaszewski, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji i osiągnięciach oraz pan Sebastian Karaś, który jako pierwszy przepłynął Bałtyk wpław. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o przygotowaniach i samym wyczynie, który na stałe wpisuje się historię niezwykłych dokonań.
Wtorkowy wieczór upłynął pod znakiem kultury na wysokim poziomie. W gościnnych progach Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej wystąpili uczniowie i absolwenci Lelewela, którzy mają już debiuty sceniczne za sobą. W koncercie pod tytułem ‘Kulturalnie’ udział wzięli również państwo Agnieszka i Tomasz Markaniczowie. Pani Agnieszka do niedawna uczyła w bielańskiej szkole, a pan Tomasz jest zawodowym muzykiem. Wśród uczniów można było podziwiać talenty Ingi Molesztak, Marii Piotrowskiej, Moniki Turek wraz z Natalią Napiórkowską i Darią Nowikowską, Anny Przeździeckiej, Roksany Skwirut oraz Karoliny Żurek przy akompaniamencie Alicji Niździńskiej. Bardzo nastrojowy koncert poprowadzili uczniowie klasy 2e – Ola Zdzieszek i Staszek Michalski.
W środę 21.03. odbyła się Gala Lelewela, która zawsze jest świętem szkoły i okazją do promocji szkolnych talentów. W tym roku całość utrzymana była w konwencji lat 60tych. Na uwagę zasługuję fakt, że organizacji tego zadania podjęła się Maria Piotrowska – uczennica klasy 1e, która przy wsparciu koleżanek i kolegów stworzyła bardzo spójne widowisko na wysokim poziomie artystycznym.
Tego dnia przed południem miało miejsce jeszcze jedno, niezwykłe wydarzenie. Uczniowie klasy 2e (Anna Markowska, Łukasz Sinicyn i Kalina Żulewska) zupełnie spontanicznie przygotowali wystawę własnych prac malarskich zatytułowaną ‘Przebiśniegi artyzmu’ i zaprosili koleżanki z innych klas. Dołączyły do nich maturzystki z klasy b – Julia Słowicka i Agata Zapora. Całość miała swoje symboliczne otwacie, a prace można było podziwiać do końca tygodnia. Takie inicjatywy cieszą najbardziej.
W dniu 232. urodzin Joachima Lelewela pojawił się wielki tort, na którego nie zabrakło chętnych. Odbył się też tradycyjny quiz wiedzy o szkole i patronie. Nad organizacją czuwała klasa 1e, która wykorzystując platformę Kahoot sprawiła, że całość konkursu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.
Ostatniego dnia Kulturalnego Lelewela młodzież spotkała się z pisarzem fantasy- panem Michałem Gołkowskim. Spotkanie poprowadzili Natalia Matyka i Maciej Bzura przy wsparciu fana twórczości pana Gołkowskiego, a przy okazji absolwenta Lelewela – Jakuba Celejewskiego. Nie zabrakło ciekawych historii okraszonych szczyptą finezyjnego humoru autora.
Gospodarzami i organizatorami Kulturalnego Lelewela byli uczniowie klasy 2e – czyli koledzy i koleżanki z klasy Uli Królik (autorki projektu) pod czujnym okiem wychowawcy i koordynatora projektu pana Bartosza Karaśkiewicza. Jak to w Lelewelu bywa, do organizatorów dołączyli inni – zarówno młodsi (klasa 1e) jak i starsi – Ania Onisk – poprzednia przewodnicząca samorządu uczniowskiego, a tegoroczna maturzystka.
Cały tydzień spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno uczestników, prowadzących jak i gości. Organizatorzy pragną wyrazić swoją wdzięczność przedstawicielom Urzędu Dzielnicy Bielany za wsparcie udzielane w trakcie realizacji projektu.